Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Μουσική παιδεία και Μουσικά Σχολεία!

Μουσική παιδεία και Μουσικά Σχολεία!

Τη Δευτέρα, 11 Μαρτίου, το σχολείο μας παρακολούθησε τη συναυλία που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Σερρών, Ημαθίας, Πέλλας και Πιερίας, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας. "35+1 Χρόνια Μουσικά Σχολεία", όπου συμμετείχαν τα πέντε Μουσικά Σχολεία: Θεσσαλονίκης, Βέρροιας, Γιαννιτσών, Κατερίνης και Σερρών.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, στο κατάμεστο και πανέμορφο Θέατρο της Μονής Λαζαριστών,  είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες των Μουσικών Σχολείων, που ερμήνευσαν ποικίλα είδη μουσικής. Η Ευρωπαϊκή Ορχήστρα και η Συμφωνική Ορχήστρα, των Μουσικών Σχολείων της Βέροιας και της Κατερίνης, αντίστοιχα, από τη μία και η Παραδοσιακή Μουσική από τα Μουσικά Σχολεία των Γιαννιτσών και της Θεσσαλονίκης, μας ταξίδεψαν στο χώρο και στο χρόνο. Οι εποχές και οι τόποι διασταυρώθηκαν μέσα από τα "Μεσογειακά Σταυροδρόμια", (Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης), και το σεφαραδίτικο τραγούδι της Θεσσαλονίκης εναρμονίστηκε με τη σύγχονη μουσική, που παρουσίασε το Μουσικό Σχολείο των Σερρών. Οι στίχοι του Οδυσσέα Ελύτη, του Λευτέρη Παπαδόπουλου κ.ά. δημιούργησαν μαγικές εικόνες στο μυαλό, έτερψαν τα ώτα μας και μας ψυχαγώγησαν για περισσότερο από δύο ολόκληρες ώρες.

Κρατάμε τα λόγια του επίτιμου καλεσμένου της εκδήλωσης, του κυρίου Νίκου Κυπουργού, ο οποίος τόνισε πως όλα τα σχολεία στη χώρα θα έπρεπε να είναι Μουσικά, επειδή η συμμετοχή των παδιών σε μουσικά σύνολα καλλιεργεί την  εσωτερική πειθαρχία, καθώς αναπτύσσει επικοινωνιακές δεξιότητες επειδή, πρωτίστως, απαιτεί το να μάθουμε να "ακούμε". Άλλωστε, όπως τόνισαν μεταξύ άλλων και ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης, κος Κόπτσης,  στα Μουσικά Σχολεία ανά την Ελλάδα δεν εμφανίζονται φαινόμενα ενδοσχολικής βίας και αυτό αποδίδεται, κυρίως, στη μουσική παιδεία που παρέχουν αυτά τα σχολεία.

Στο δικό μας σχολείο, ένα ιδιαίτερο, πολυπολιτισμικό και διαδραστικό σύνολο ανθρώπων κάθε ηλικίας, υπάρχουν καθηγητές και μαθητές που παίζουν διάφορα μουσικά όργανα και τραγουδούν. Οι υπόλοιποι έχουμε τη χαρά να τους απολαμβάνουμε στις γιορτές και τις ενδοσχολικές μας εκδηλώσεις, επειδή στον πυρήνα της φιλοσοφίας μας υπάρχει η εξής βασική αρχή: το σχολείο είναι πεδίο μάθησης και πολιτισμού, όπου ο καθένας βάζει το δικό του λιθαράκι για μια καλύτερη, μουσική ή μη, παιδεία.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 13 Μάρτιος 2024 08:40