Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Θεατρικές ΘΕΑΤΡΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΕΛΕΝΗ"

ΘΕΑΤΡΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΕΛΕΝΗ"

Η «ΕΛΕΝΗ» ΤΟΥ ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΜΙΚΡΟΣ ΒΟΡΡΑΣ»

Στις 14/02/2018 οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Αμπελοκήπων είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν την «Ελένη» του Ευριπίδη στο Κινηματοθέατρο «΄Αστρον» του Δήμου Αμπελοκήπων –Μενεμένης από τη θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς».

Η παράσταση απόλυτα προσαρμοσμένη στις νέες παιδαγωγικά προκλήσεις της εποχής μας μακριά από τη στατικότητα της τυπικής μετωπικής διδασκαλίας έδωσε το έναυσμα στους ξεχωριστούς μαθητές μας (ενήλικες και ανήλικους, γνώστες περισσότερο ή λιγότερο ή ελάχιστα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, αλλά και σε νεαρούς πρόσφυγες μαθητές) να την παρακολουθήσουν με ιδιαίτερη ευχαρίστηση.

Ένας εξαιρετικά διαχρονικός και επίκαιρος μύθος ανέδειξε με ιδιαίτερη ευρηματικότητα μέσα από την ηθοποιία μιας ομάδας ταλαντούχων νέων τη ματαιότητα του πολέμου.

Γνώση, μεράκι, επίμονη δουλειά, συντονισμένη κίνηση έφεραν το κείμενο κοντά στη γλώσσα των νέων του σήμερα διδάσκοντάς τους, προβληματίζοντάς τους, αφυπνίζοντάς τους.

Τόσοι πόλεμοι εξάλλου στην εποχή μας: διαπροσωπικοί, θρησκευτικοί, εθνικιστικοί. Η παράσταση έθεσε έναν γόνιμο προβληματισμό σχετικά με τις πραγματικές και φαινομενικές αιτίες πολέμων που διεξάγονται στον μικρόκοσμο και μακρόκοσμο που είμαστε ενταγμένοι, συνδέοντας το χθες με το σήμερα, αναδεικνύοντας το ταλέντο τους, την έμπνευσή τους και την όρεξη για δημιουργία.

Στο τέλος της παράστασης επιλέχθηκαν δύο μαθήτριες (μια ενήλικη και μια έφηβη) να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σ’ ένα πραγματικό θέατρο με τη διακριτική και εποικοδομητική συνεισφορά των ηθοποιών –δημιουργών της παράστασης.

Οι μαθητές μας αποχώρησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και μια ξεχωριστή – ιδιαίτερη θεώρηση του αρχαίου δράματος και φωτογραφήθηκαν με ενθουσιασμό με τους συντελεστές της παράστασης.

Φιλόλογος

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 18 Ιανουάριος 2022 14:07