Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Διδακτική Επίσκεψη στην Αγιορειτική Εστία

Διδακτική Επίσκεψη στην Αγιορειτική Εστία

Διδακτική Επίσκεψη στην Αγιορείτικη Εστία

(Θεσσαλονίκη, 22/12/2015)

Η ευγενική και εκτός ωραρίου εργασίας, φιλοξενία που είχαμε από τον Διευθυντή  κ. Ντούρο Αναστάσιο και τους εργαζόμενους στο χώρο της Αγιορείτικης Εστίας, κατόπιν προσωπικής επικοινωνίας του Διευθυντή του σχολείου μας, μας έδωσε την εξαιρετική ευκαιρία να γνωρίσουμε την έκθεση «Άγιον Όρος. Κατ' εικόνα του φωτογραφικού βλέμματος».

Οι φωτογράφοι Valery Bliznyuk από τη Ρωσία, Ali Borovali από την Τουρκία, Ζbigniew Kosc από την Πολωνία και ο Σέρβος Zoran Purger μέσα από τον φωτογραφικό φακό τους, προσεγγίζουν την Αθωνική Πολιτεία και το αποτέλεσμα εκτίθεται μέσα από τις ενότητες «Τόπος», «Λατρεία», «Βίος» και «Πρόσωπα».

Θαυμάσαμε, εκτιμήσαμε και κοινωνήσαμε της ζωής της Μοναστικής Πολιτείας. Σαν αποτέλεσμα δε αυτής της επίσκεψης οι «τυχεροί» άρρενες του Σχολείου μας προγραμματίζουν επίσκεψη στο Άγιο Όρος με τον Διευθυντή μας.

Γιαννούλη  Ελένη (ΠΕ06)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 23 Φεβρουάριος 2016 11:48