Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκδήλωση με ομιλητή τον Τεύκρο Μιχαηλίδη, 8-12-22

Εκδήλωση με ομιλητή τον Τεύκρο Μιχαηλίδη, 8-12-22

Στις 8 Δεκεμβρίου 2022, το Εσπερινό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων και το Εσπερινό Λύκειο Αμπελοκήπων, σε συνεργασία με την ομάδα "Θαλής+Φίλοι" και με την υποστήριξη του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης, συνδιοργάνωσαν εκδήλωση με ομιλητή τον Δρ. Μαθηματικών-Συγγραφέα, Τεύκρο Μιχαηλίδη. Το θέμα της ομιλίας ήταν "Μαθηματικά: Βρετανός μπάτλερ ή ο Δράκουλας των Καρπαθίων". Ο Τεύκρος Μιχαηλίδης μέσα από μια πολύ ενδιαφέρουσα εκλαϊκευμένη ομιλία ανέδειξε το πώς τα Μαθηματικά υπηρετούν τελικά, τον σύγχρονο κόσμο, σε ποικίλα θέματα, όπως τα δίκτυα, η ιατρική, ο κινηματογράφος κ.ά. Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον και προβληματισμό σχετικά με τον "αθέατο" ρόλο των Μαθηματικών!

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης "Αξιοποίηση του gamification στη Διδασκαλία των Μαθηματικών", που υλοποιείται από το Εσπερινό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων. Η συντονίστρια της Δράσης είναι η εκπαιδευτικός Κατερίνα Καλφοπούλου, ΠΕ03, και στη δράση συμμετέχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 31 Ιανουάριος 2023 14:50