Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Στις 25-5-2018, οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Αμπελοκήπων, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Αρχαιολογικό Μουσείο της Βεργίνας στην ομώνυμη κωμόπολη του νομού Ημαθίας. Στον τόπο, όπου σύμφωνα με τον λαϊκό μύθο, κάποια βασίλισσα Βεργίνα ζούσε στο παλάτι που υπήρχε στη θέση αυτή και που τα ερείπιά του ήταν γνωστά και έτρεφαν τη φαντασία των κατοίκων της περιοχής , η εμβληματική φυσιογνωμία του αείμνηστου καθηγητή αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Μ. Ανδρόνικου αποκάλυψε το 1977 τρεις βασιλικούς τάφους που περιείχαν αντικείμενα μοναδικού πλούτου και καλλιτεχνικής αξίας που μας επιτρέπουν να σχηματίσουμε μια εξαιρετική εικόνα για την πόλη και την ιστορική της εξέλιξη, τον πλούτο και την κοινωνική της οργάνωση.

Οι μαθητές μεταξύ των άλλων είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν την εξαίρετη τοιχογραφία που παριστάνει την αρπαγή της Περσεφόνης από τον Πλούτωνα, όπου η δύναμη του σχεδίου , η σοφία της σύνθεσης, οι απλοί αλλά εκφραστικοί χρωματισμοί, δημιουργούν ένα ανεπανάληπτο σύνολο. Στη ζωγραφική των τάφων, η σύνθεση, η τολμηρή προοπτική καθώς και η δυναμική στη απόδοση των μορφών, φέρνουν στον νου των θεατών έργα της Ιταλικής Αναγέννησης. Επιπλέον θαύμασαν τη χρυσή λάρνακα με το δεκαεξἀκτινο έμβλημα των Μακεδόνων βασιλέων, η οποία περιείχε τα οστά του βασιλιά Φιλίππου Β΄. Επίσης το χρυσό στεφάνι από 32 κλωνιά βελανιδιάς που βρέθηκε στον μεγάλο τάφο μέσα στη λάρνακα μαζί με τα καμένα οστά. Δύο από τα ελεφαντοστέινα κεφαλάκια που αποδόθηκαν στον Φίλιππο τον Β΄ και στον Μέγα Αλέξανδρο, χάλκινα σκεύη, σιδερένια όπλα, επίχρυσες κνημίδες, ασημένια αγγεία, έναν μοναδικό σιδερένιο θώρακα με χρυσή διακόσμηση, κράνος, ξίφος, και χρυσοπόρφυρα υφάσματα που ταξίδεψαν τη φαντασία των μαθητών και των συνοδών τους σε μια αδιάσπαστη ιστορική συνέχεια από τον 10ο, έως τον 7ο π. Χ. αι. γνωστή από τον Όμηρο που διδάσκεται στο σχολείο. Επιπλέον συνειδητοποίησαν, ότι τα χαραγμένα ονόματα νεκρών σε επιτύμβιες στήλες που ανακαλύφτηκαν στην περιοχή και εκτίθενται στο Μουσείο πιστοποιούν την ελληνικότητα των αρχαίων Μακεδόνων.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιούνιος 2018 04:44