Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΠIΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕIΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ...

Στις 25/4/2018 γράψαμε κι εμείς τη δική μας… «ιστορία». Επισκεφθήκαμε το μουσείο Μακεδονικού Αγώνα Θεσσαλονίκης  … άνοιξε την πύλη του αποκλειστικά για εμάς, αφού το ωράριο του σχολείου μας δε συμπίπτει με το αντίστοιχο του μουσείου, γεγονός που επιβεβαιώνει για μια ακόμη φορά τη φιλόξενη διάθεση  και την ευγενική προσφορά των υπευθύνων του.

Στους μεγάλους μαθητές μας δόθηκε η ευκαιρία και η αφορμή να θυμηθούν ενώ στους μικρούς να μάθουν σημαντικά κεφάλαια της ιστορίας μας. Άλλωστε πολλά αποκόμισαν και οι αλλοδαποί μαθητές μας, διότι οι συλλογές του μουσείου ακουμπούν με σεβασμό την ιστορία και τον πολιτισμό όλων των κρατών που συμμετείχαν στην ιστορική διαδρομή της Ελλάδος ως σύμμαχοι ή αντίπαλοι των Ελλήνων.

Το μουσείο είναι κτίριο του διάσημου Γερμανού αρχιτέκτονα Έρνεστ Τσίλερ και κατασκευάστηκε το1894 με δωρεά του Έλληνα ευεργέτη Α. Συγγρού. Από τότε και μέχρι την απελευθέρωση τηsΜακεδονίαs στέγαζε το Γενικό Προξενείο τηs Ελλάδαs στη Θεσσαλονίκη ενώ από το 1980 στεγάζει το μουσείο του Μακεδονικού Αγώνα. Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα ιστορικά και αρχιτεκτονικά μνημεία της Θεσσαλονίκης. Ως μαθητές -μόνιμοι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης, κάποιοι και απόγονοι Μακεδονομάχων ,και δεδομένης της αναζωπύρωσης του '' Μακεδονικού' τα τελευταία χρόνια, δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση κατά την ξενάγηση στο Μακεδονικό Αγώνα(1904-1908).Στον 1ο όροφο του κτιρίου, όπου λειτουργεί το Κέντρο Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης ταξιδέψαμε πίσω στο χρόνο αγγίζοντας με το βλέμμα μας αρχειακό υλικό και κειμήλια που σχετίζονται με τους σημαντικότερους σταθμούς της νεότερης και σύγχρονης ελληνικής ιστορίας.(εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας 1821,Μακεδονικόσ αγώνας, Βαλκανικοί πόλεμοι, Α και Β Παγκόσμιος πόλεμος κλπ.) .Στις ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων του κέντρου ανατρέξαμε για πληροφορίες που αφορούν στο χώρο και τα πρόσωπα του Μακεδονικού αγώνα. Νιώσαμε εθνική υπερηφάνεια, μόλις αντικρίσαμε το γραφείο του Γεν. Προξένου, Λ. Κορομηλά, πιστή αναπαράσταση του τότε γενικού προξενείου στη Θεσσαλονίκη αλλά και η αυθεντική παραδοσιακή στολή της Μακεδονίας ,που φόρεσε ο ίδιος ο Παύλος Μελάς σε συνδυασμό με την πλούσια και μοναδική συλλογή των προσωπικών του αντικειμένων προκάλεσαν βαθύτατα αισθήματα συγκίνησης και θαυμασμού. Τέλος, στο υπόγειο του κτιρίου μάς περίμενε μια μεγάλη έκπληξη ,αφού μπροστά στα μάτια μας ξετυλίγονταν σκηνές του Μακεδονικού Αγώνα με τα εντυπωσιακά διοράματα φυσικού μεγέθους. Αναχωρώντας για το σχολείο μας είχαμε όλοι τη βεβαιότητα ότι πήραμε ένα διαφορετικό "μάθημα" ιστορίας ενώ το μουσείο μάς χάρισε ένα μικρό ενθύμιο της επίσκεψης μας.

Αντί επιλόγου: Σε σχετικό ερωτηματολόγιο που κυκλοφόρησε μετά από λίγες μέρες στο σχολείο μας οι μαθητές μας καταθέτουν ανώνυμα και επώνυμα:

«Προσωπικά συγκινήθηκα. Μου άρεσε όλη η φάση της εκδρομής και μου ξύπνησε συναισθήματα τα οποία δεν γνώριζα. Ευχαριστώ».

«Για πρώτη φορά πάτησα το πόδι μου σε μουσείο. Δεν το φανταζόμουν έτσι. Έμαθα τι σημαίνει ξενάγηση και ξεναγός .Όλα υπέροχα… ευχαριστώ.»

«Συνιστώ σ΄όλους σας να επισκεφθείτε το μουσείο, έστω και με μιαβόλτα… μαθαίνουμε για την ιστορία του τόπου μας …πρέπει με κάποιο τρόπο ναευχαριστούμε και να τιμούμε αυτούς τους ήρωες για την ελευθερία που εμείς σήμερα απολαμβάνουμετους ευχαριστούμε πολύ!!!»

« Μια επίσκεψη στο μουσείο δε σημαίνει  μόνο  μνημεία, παλιά αντικείμενα, ερείπια του παρελθόντοςαλλά μια ζωντανή αναπαράσταση εικόνων  που γεφυρώνουν το παρελθόν με το παρόν»

"αγάπησα και πόνεσα το μέρος ,οπού τώρα ζω, την πανέμορφη Θεσσαλονίκη! ευχαριστώ πραγματικά όλους σας..."

«Δεν έτυχε να πάω ποτέ μου σε κάποιο μουσείο. Τώρα έμαθα και ξέρω ότι στη Πρ.Κορομηλά υπάρχει ένα «σπίτι» πάντα ανοικτό για μένα, για την «οικογένειά» μου, για τις μνήμες μου…».

Υπεύθυνη καθηγήτρια,

Ε. Σιωνίδου